مشتاق مس و لمس و طواف..!

مشتاق مس و لمس و طواف..!

        ·     خاطرات حج – 43

 پس از بازدید از کوه «ثور» به عرفات رفتیم. جایی که در حج تمتّع، باید از ظهر روز نهم ذی الحجه تا غروب را در آنجا بود. در فصل زمستان این صحرا خشن به نظر می آید، تا چه برسد به تابستانش. برای کاستن از خشونت آن کارهایی شده بود (درخت کاری و لوله کشی آب و ...) اما همچنان پیدا بود که در گذشته چه محشری بوده است.

به جایی رفتیم که آنجا را «جبل الرحمه» می گفتند. گفتند در اینجا نماز خواندن مکروه است. اما نمی دانم چرا عده ای باز نماز می خوانند؟ عین قمه زن ها که تابع فتوی نیستند. بالای کوه یک مکعب شش هفت متری بود که یا از بقایای دوران جاهلیّت بود، یا بعنوان علامتی برای راه گم کردگان؛ بعضی ایرانیان، آن را هم می بوسیدند و دست می کشیدند!

جبل الرحمه

 چقدر مشتاق مس و لمس و طوافیم؟! غافل از اینکه مس و لمس جای خاصّ خود را دارد و به اصطلاح «توقیفی» است و همه جا درست نیست. مخصوصا با توجه به تندرویهای وهابیان که با بهانه کوچکی، حکم کفر ما را صادر می کنند. چون حج عمره بود مشعر، مزدلفه، منی و محل ذبح را گذرا دیدیم و به محل رمی جمره رفتیم.

سایبان درست شده است. در دو طبقه. دشواری کار را با توجه به هجوم جمعیّت، در فصل گرما می توان فهمید. و نیز معنی این بیت حافظ را :

جمال کعبه مگر عذر رهروان خواهد

که جان زنده دلان سوخت در بیابانش

 

/ 27 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی

به یاد آن روز این مردم می افت که «ظل»(سایه) چقدر اهمیت داشت که خدا در بهشت، وعده می دهد «ظل» و «ظلّ ظلیل»!

At

[لبخند]

نرسیس

کعبه ام بر لب اب کعبه ام زیر اقاقی هاست کعبه ام مثل نسیم می رود باغ به باغ می رود شهر به شهر حجرالاسود من روشنی باغچه است. سلام قرارشبانه با مسافری چون اب منتظرت هستم. [گل][خداحافظ

رسول

ما هم مثل شما . . . تیتر مطالب وبلاگ چشمه ها : 1- حال عدالت خوب نیست ! 2- با کروبی به بهشت هم نمی روم چه رسد به ته چاه! 3- رییس جمهوری که چندین بار ترور شد! وبلاگی حامی دکتر احمدی نژاد

ب

سلام به نظرم استفاده از عنوان دلخوشی خیلی جالب نباشد برای انتظار ظهور! سمت راست وبلاگتان را میگویم! دلخوشی یکسرش در رویایی است شیرین که با اینکه میدانی به واقعیت نمی ژیوندد دل بهش خوش کرده ای! اینم نظر است دیگر! یا هشت!

باران

دلخوشی هست؟ انهم یرونه بعیدا و نریه قریبا!![خداحافظ]

قطره

سلام ای خوب خدا من خوندم که برا سنگ زدن به شیطان سه سنگ باید به سه بت ،یعنی زر قارون ، زور فرعون و نفاق بلعم باعور زد.که از همه مهمتر اون آخری یعنی نفاق است . چ.ن این سه در جامعه همدیگر را حمایت می کنند. حاجی دعایم کن این چنین حجی را تجربه کنم. حجی که بدانم آنجا چه کردم و در جامعه چه باید بکنم. کعبه آن سنگ نشانی ست که ره گم نشود حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست از نوشته هاتون بسیار ممنونم. خیلی استفاده کردم.

قطره

در ضمن من اگه قدرت داشتم تمام مس ولمس رو ممنوع می کردم . و اجازه نمی دادم به اسم مسلمان و ایرانی آبروریزی شود....

قطره

در ضمن من اگه قدرت داشتم تمام مس ولمس رو ممنوع می کردم . و اجازه نمی دادم به اسم مسلمان و ایرانی آبروریزی شود....

نرسیس

سلام بیرون از شهر کنار یه امامزاده درخت چناری بود با شکوه و زیبا. من وداداشام تمام کودکیهامونو اونجا گذاشته بودیم اون هفته که رفتیم به دنبال کودکیمون دیگه درختی نبود .