اگر شما را خبری هست ما را بی خبر نگذارید!

اگر شما را خبری هست ما را بی خبر نگذارید!

  • یه جور خاطرات حج - ۶

ظهر به منزل بازگشتیم. حجاج بر سر سفره سرگرم گفت و گو بودند. همه خبرها از نرخ اجناس بود و مقایسه آن با ایران. و اینکه تورم جهانی نیست! برای اینکه عده ای از همین حاجیان، ده سال قبل هم که به اینجا آمده بودند، اجناس را تقریباً به همین قیمت خریده اند که الان می خرند. نرخ برابری ریال سعودی با دلار نیز عملاً ثابت مانده است. بر خلاف ایران که نرخ برابری ریالش با دلار به بیش از یکصد برابر نرخ قبلی کاهش یافته است. قیمت اجناس هم تا حدی که دل دلالان بخواهد بالا رفته است. تنها فرقی که هست این است که در ایران حکومت عدل علی برقرار است، نه حکومت وهابیان نوکرمآب. و دیگر اینکه اینجا یعنی در ایران، نظام دموکراسی و مردم سالاری دینی است و آنجا استبدادی!

به نظر من این گرانی و تورم و هرج و مرج اقتصادی به عدل علی علیه السلام هیچ نسبتی ندارد. هر خطایی که باشد زیر سر این دموکراسی است! مگر معنی دموکراسی حکومت مردم بر مردم نیست؟ خب! در ایران هم عملاً مردم بر مردم حکومت می کنند! یعنی هر فروشنده ای خود تصمیم می گیرد که نرخ جنس را بالا ببرد و قانونش را بر دیگران تحمیل کند! از برج سازان گرفته، تا دلالان پارچه، ماشین، وسایل خانه و خوراک و پوشاک...

بالاخره سر سفره از همه چیز می پرسند و از همه جا خبر دارند، جز خبر اصلی که همان حج و احرام بندگی و پرستش خداست! به هر حال به ما مربوط نیست. یاد ابوسعید ابوالخیر به خیر که از برابر کلیسا که می گذشت رو به کلیسائیان می کرد که: در خانقاهای ما خبری نیست، اگر شما را خبری هست ما را بی خبر نگذارید! ابو سعید به دنبال خبر بود، حتی از کلیسا، اما ظاهراً ما به دنبال چنین خبرهایی نیستیم حتی در حرم پیغمبر.

/ 25 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

سلام زان را که خبر شد خبری باز نیامد... یاعلی

داداشی

هوايی می‌کنيد ما را که تشنه‌ايم.

مهدی

سلام.دوست من همانطور است که ميگوئی اما راه حل چيست؟

سها

سلام حضور شما در سايه يار خالي است .... به روز هستم

عليرضا

به نام حضرت حق وبلاگ زیبایی داری. با اجازه لینکتان کردم. یه سری به ما بزن. یاعلی مددی التماس دعا

معصومه

سلام. گل گفتی. کاش به سراغ اصل می رفتيم و نقص رو تو خودمون درست مي کرديم . اون وقت خبردار ميشيديم وکارها به سامان. ياعلی

امیر

بسیار برایم دلپذیر بود انجا که گفتید رو کرد به عرب و گفت شمر امد.و...خوب شد نگفت علی شبیه او ست.....خدا کند مهدی با ان پیراهن ژولیده اش نیاید چون در انصورت مجبور میشویم قبر امازاده خمینی را خراب کنیم و هزاران بت که بنام انسان ها نامیده خراب کنیم و این با ایین پدران زردشتی ما که اتش را میپرستیدند مخالف هست و مار ا همین بس که در هدایت پیرو پدرانامن باشم ....زیرا خدا خود میفرماید جهنم را انقدر پر کنم تا به صدا در اید و بگوید ..آیا باز هم هست؟

كامي مانكن

مهدي سگ كيه من خودم مهدي هستم

سید

علی ع شرح بسم الله است - علی شمشیری برنده میان حق و باطل است