حال و هوای بندگی و پرستش

حال و هوای بندگی و پرستش

  • یه جور خاطرات حج - ۱۴

باز هم به مسجد النبی رفتیم. حال و هوا، حال و هوای عبادت است. حتی قبر نبی اعظم«ص» چندان مورد توجه نیست. تعدادی در مقابل ضریح ایستاده و مشغول راز و نیازاند، اما اکثریت در تلاوت کلام الله و نمازند. این توجه به حق تعالی و حفظ حال و هوای بندگی و پرستش، جنبه مثبت قضیه است، که ای کاش در مساجد ما هم ترویج می شد، تا مساجد ما به آسانی محلی برای گپ زدن و کارهای دیگر از قبیل عزاداری و برگزاری فاتحه خوانی که جنبه توجه به خدا و پرستش در آنها کمرنگ تر است، نمی شد.

در مساجد ما دعا و نماز هم معمولاً با ترکیبی از روضه و توسل است. به نظم باید روضه و توسلات، خارج از چارچوب عبادات، در ایام خاصی برگزار شوند و مکان های دیگر از قبیل تکیه و حسینیّه، به این امور اختصاص یابند. مساجد را بگذاند برای عبادت خدا، به گونه ای که ورود به مسجد نوعی احرام باشد. مساجد در کشورهای عربی کم و بیش چنین حال و هوایی دارند. ای کاش ما هم در این باره بیشتر دقت می کردیم.  

/ 29 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سما

سلام غیبت؟؟!! غیبت الکترونیکی ندیده بودیم که دیدیم!! برادر من حتما برو همینایی که به من گفتی به خودشم بگو حتما بهتون بگم که حاج آقا مرادی یه بحث بلند و طولانی در مورد مسجد داره من بعضی قسمت هاش رو دیدم.بد نبود چقدر برای من سخته که...................... خدا جای نقطه چینا رو پر می کنه موفق باشید یا علی

عاطفه

سلام کاملا موافقم مساجد ما اولا اختصاصی شده و تبديل شده به ملم پدری عده ای... که هرقت شام يا نهار ميدن بزرگتری کنن و هروقت کسی میمیره بازاریابی کنن و يه خيلی ديگه از اين موارد مشابه تنها چيزی که معنا نداره بعد معنوی چنين مکانی است.

شوخ

آقا ما حرفمان را پس گرفتيم و با شما موافق شديم خوووووووب است؟!

چکاوک

سلام تاحالا به کشور عربی نرفته ام ولی مساجد خودمان را ديده ام (البته فقط تو ماه محرم )حق باشماست.گمانم دليلش اين باشه که اسلام بدرستی معرفی نشده وکمترکسی هم پيداميشه که خودش دنبال يافتن مسائل دين باشه.پايدار باشيد.

احمد افروز

حجکم مقبول حاجی اول سپاسگذارم از آمدنتان دوم همانگونه که فرموديد ذکر اين گونه مطالب در وبلاگ... بله و من به ياری شما عزيزان سخت محتاجم سوم : من اعتقاد دارم ارزش هرکسی به اندازه دغدغه هايش استهرجقد اين متعالی آن متعاليتر خواهد بود به اميد ديدار مجدد يا حق

داداشی

سلام التماس دعا

محب المهدی

بسم رب المهدی سلام ممنون از حضورتون این ماه عزیز بر شما مبارک باد و امیدوارم که از برکات این ماه به خوبی استفاده کنید مطلبتون هم زیبا بود و جالب استفاده کردم سرفراز باشید یا مهدی (عج)

روح الله

سلام خاطرات قشنگيه.خوشحال ميشم بازم بياين.کاش ما هم ميتونستيم بريم حج.

کلبه احزان

چرا اينقدر اين وبلاگ زيباست؟؟ رقص قلمت پاينده

مهدی

با نظرتان موافق نيستم . البته اينکه در مساجد نبايد گپ و گفتگو جايگزين عبادت شود صحيح است اما اينکه دعا و مناجات و عزاداری جدا باشد با این نظر مخالفم . در مورد ارزش دعا مراجعه کنيد به آيه اخر سوره فرقان تا بدانيد دعا چه ارزشی دارد . عزاداری هم چون باعث تقرب به اهل بيت و کسب معرفت از آنها می شود ( البته نوع صحيحش ) نوعی تقرب به خداست .