این سخن ترا نرسد...

 

این سخن ترا نرسد...

 ·            خاطرات حج – 35

 

همسفران محرم شده بودند. من هم حوله ها را بسته بودم اما نه به قصد احرام. احرام باید در داخل مسجد باشد. به مسجد رفتم و آماده احرام شدم، حوله ها را، باز کرده، دوباره به قصد احرام بستم. احساس خاصی داشتم، دست پاچه شده بودم! دو کلمه ذکر تلبیه را به زحمت و شکسته بسته ادا کردم: « لَبَّیْکَ الَلّهُمَّ لَبَّیْک لَبَّیْکَ لا شَرِیْکَ لَکَ لَبَّیْک اِنَّ الْحَمْدَ وَالنِّعْمَهَ لَکَوَالْمُلْک لا شَرِیْکَ لَکَ لَبَّیْک ». گویی که یک بچه خجالتی برای پذیرش در کلاس آمادگی آزمایش می شود! حال شگفت انگیزی داشتم: ساده، امّی، با احساس، نازکدل، شکننده، ناچیز، بی چیز، تنها، و چه می توان گفت؟ اما با شکوه و زیبا!

به یاد احرام و لبیّک امام صادق علیه السلام می افتم، می خواست لبیّک بگوید، امّا گلوگیر می شد و از حال می رفت، یکی گفت: بگو! بگو ای فرزند رسول خدا! باید بگویی! بگو! و امام پاسخ داد که: جرأت گفتن ندارم. از آن می ترسم که چون «لبیک اللهم لبیک» گویم، از طرف خداوند ندا رسد که: «لا لبیک و لا سعدیک». رسول خدا صل الله علیه و آله می فرماید که اگر کسی با مال حرام حج بگذارد، چون لبیک گوید، پاسخ شنود که «لا لبیک و لا سعدیک حجّک مردود الیک.»(1)

1. تو شایسته این کار نیستی(این سخن ترا نرسد)؛ حج تو مقبول نشده و به خودت پس داده می شود.

--------------

پی نوشت :

·     عَرَفْتُ الله سُبحانَهُ بِفَسخِ العزائم وَحَلِّ الْعُقُودِ وَنَقْضِ الهِمَم.(نیست که قرار بود عقب گرد کنیم و وفای بعهد!)

·     به نظرم شاهکار امیر خانی، رمان نیست..!

 

/ 23 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدرا

سلام. شما دعوت شديد به ...

زهرا

سلام. من خیلی استرس دارم! دارم می رم عمره! احساس می کنم آماده نیستم! خیلی برام دعا کنید! راستی بیوتن رو خونیدی , آره؟ یا علی.

سنگ نشان

سلام کم ژیدایی به ما هم سر بزن راز حوله بستن قبل مسجدت چی بود؟

احمد بابایی

سلام بی وتن چکیده نسل غریب ماست. شاید اگر فقط رمانش بدانی بشود ایرادی گرفت از اینور وآنورش! اما رمانی است که فقط رمان نیست. ××××××××× کجایید آقا .به ما سربزنید. به روزم. ومنتظرت.

...

سلام ژیام خصوصی هاتونو چک کنید متن ایمیل رو همینجا خصوصی فرستادم محض اینکه داشته باشید. البته حاوی چیز مهمی هم نبود. یا هشت

نیره

منم آروز داشتم ای کاش لباس احرام ما دختر ها هم دو تا تکه حوله ساده بود .. البته بلد بودیم با آن چطور حفظ حجاب کنیم...

نیره

همقدم با هاجر به تازگی به روز می شود...سر بزنید...

باران

سلام میلاد مبارک! روزمون هم مبارک! [چشمک]

زهرا

سلام با مطلبي در مورد كرامت اكتسابي بروزم به من هم سر بزنيد منتظر حضور سبزتون هستم