اینها نماز بلد نیستند و ما را هم سردرگم می کنند!

اینها نماز بلد نیستند و ما را هم سردرگم می کنند!

  • یه جور خاطرات حج - 11

به نظرم مواردی هست که باید به زوار ایرانی آموزش داد :

قسمت دوم 

گاهی ایرانیان رو به خراسان یا بقیع یا کربلا می ایستند و زیارت نامه می خوانند. باید توجه کرد که در فرهنگ عامه مسلمین چنین کاری بی معنی است. یعنی یک مسلمان نباید جز رو به قبله دعا و نیایش بکند. لذا باید به این نکته توجه داشت و همه زیارت نامه ها را رو به قبله خواند. جز روبروی ضریح نبوی که دلیل کار روشن است. حتی در بالاسر و پایین پا و نیز در بقیع هم باید قبله را از یاد نبرد.

بهتر است حتی الامکان گریه بی سر و صدا باشد و زیارت نامه و روضه آهسته خوانده شود. ای کاش زیارت نامه های جدیدی داشتیم با مضمون های جدید مانند برائت از شرک، توجه به اسلام، عدالت اجتماعی، وحدت مسلمین و غیره.

قرآنها را که می خوانند به هنگام برخاستن برای نماز در جای مخصوص خود قرار دهند و به زمین نگذارند. حتّی اگر کتاب دعایی هم به همراه دارند آن را هم در قفسه قرار دهند، نه بر زمین. تا چنین گمان نبرند که ما بی توجه به حرمت قرآن هستیم. یکی از هموطنانم را دیدم وقتی که به نماز ایستاد و می خاست که جای خود را در صف نماز تنظیم کند با کتاب دعایش که در زمین بود کمی فاصله گرفت. آنگاه بدون آنکه خم شود کتاب دعا را با پایش جابجا کرد!!

در صورتی که امام جماعت از سوره های سجده دار قرآن در نمازش بخواند، همه با هم به سجده می روند و با انجام یک سجده بر می خیزند و امام به قرائت خود ادامه می دهد، سپس به رکوع می روند و نماز ادامه می یابد. ما ایرانیها گاهی از این بابت سردرگم می شویم. خود من برای اولین بار که باچنین صحنه ای روبرو شدم از موضوع سر در نیاوردم و به گمانم اشتباه کرده اند و رکوع از یاد امام رفته و دیگران هم تبعیت کرده اند. بی اختیار به یاد حرف آن ایرانی افتادم که می گفت: اینها نماز بلد نیستند و ما را هم سردرگم می کنند!

تلاش نکردن برای حمل مهر. با اینکه بارها بر این موضوع تاکید می شود، باز هم می بینیم که عدّه ای به نوعی برای داشتن مهر در نماز، تلاش می کنند. مثلاً پنهان کردن آن در مشت.

تلاش نکردن برای قرار گرفتن پشت سر امام در مسجدالحرام که نماز به صورت دایره است و باید با جمعیت هماهنگ شد.

معمولاً بعد از نمازهای واجب جنازه هایی به مسجد آورده و بر آنان نماز میّت می خوانند، با چهار تکبیر. کسانی که از موضوع خبر ندارند، سرگردان مانده و عکس العمل نشان می دهند. و این را بدانیم بهتر و آبرومندانه تر است.

/ 26 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسيم

مجددا سلام پست باید برای این مسئله فکری کرد! رو مطالعه کردم ( همون طور که فرموده بوديد ) و استفاده کردم بله همين جوره که می فرماييد ما همه چيز رو با هم مخلوط می کنيم نمی دونم خيلی ها حتی مواقع جشن هم عزاداری ميکنند

علی

مطلب مفید و قابل توجهی بود. در مورد کامنتی که در بلاگ گذاشتین هم عارضم که : دست خودم نبود ، حدیث بود ، جعل هم بلد نبودم !

خانگل زاده

با سلام خدمت شما دوست عزيز وممنون از لطف ومحبت حضرتعالی نسبت به اين کمترين اما در مورد وحدت : کسی نميتونه منکر اين شود که با توجه به دوران حساس و پرخطری که دنيای اسلام در حال طی کردن است مهمترين امر بين مسلمين حفظ وحدت و انسجام دينی می باشد . اما اين مانع از اين نميشود که ما دست روی دست بزاريم وتبليغ عقائدمان را کنار بزاريم . يا به شبهات عليه دينمان جواب ندهيم . متاسفانه در نظر برخی ، وحدت اینطور معنی شده که حتی اگر به مذهبمان توهین هم کنند بازم باید سکوت کنیم. در حالی که این دو، دو مقوله جدا از هم هستند . نمونه بارز حفظ وحدت را در کشور خودمان مشاهد می کنیم که شیعه وسنی در کنار هم زندگی می کنند. در مورد عملکرد وهابیون نیز باید عرض کنم که حساب آنها از اهل سنت جداست . خودم شخصا با چند نفر از آنها بحث می کردم . تاکید داشتند که مذهب اهل سنت را نیز قبول ندارند و فقط برای استفاده ابزاری از مذهب آنها ، خودشان را به آنها می چسبانند. اگر هم به تاریخچه وهابیت نگاه کنیم می بینیم که هدیه ای تحمیل شده از جانب انگلیس برای مسلمانان می باشد وبسّ التماس دعا

سمات

استفاده کرديم برادر يا علی

-

اين چه وحدتي است كه بري تحقق آن از تمام آيات مربوط به ولايت كه در رأس آنها آيه شريفه «فإن لم تفعل فما بلغت رسالته» است ، چشم‏پوشي شود مانعي ندارد!! ولي از برداشتهي غير صحيح از آيات مربوط به مهاجرين و انصار نبايد چشم‏پوشي شود؟

احمد

سلام عيدتون مبارک لينکوندمت

مفلح

الله اكبر الله اكبر سرانجام دست انتقام الاهى از آستىن ىكى از سربازان گمنام امام زمان به در آمد و زنازاده ملعونى را كه در چند روز گذشته پىامهاى كفرآلود و فحاشى به ساحط مقدس معصومىن ومقدسات به قسمت كامنت وبلاگهاى مذهبى ارسال مىكرد به سزاى اعمالش رساند٠ اىن حرامزاده در حالى كه در يكى از كتابخانه هاي ريجاينا در كشور كانادا با لپ تاب خود در حال تكرار اعمال كثيف خود بود; شناسايي و در يك فرصت مناسب به زير يك ماشين ' كه با سرعت در حال حركت بود' پرتاب گرديد و در دم به درك واصل شد٠ اين پيروزي را به امت حزب الله و رهبر عزيز و هميه وبلاگنويسان مذهبي تبريك ميگويم و به ساير حرامزاده هايي از اين قماش هشدار ميدهيم كه بزودي آنان نيز دچار چنين سرنوشتي خواهند شد مگر اينكه سريعا توبه كنند٠ مفلحون بزودي جزييات بيشتري از اين حادثه و همچنين مشخصات ان ملعون را افشا خواهد كرد و من مات حب آل محمد (ص) مات شهیداً مديريت وبلاگ مفلحون

محمد

سلام خوبيد ممنونم که اومديد بلاگم سخنان جالبی داريد سه چهار تا از اون خاطرات حجتون رو خوندم برام خيلی جالب بود حتما بقيش رو هم ميخونم فردا شيش هفت تا از دوستام از مکه بر ميگردن خوش به حال اونايی که رفتم خدا قسمت ما هم بکنه ... شاد باشيد ياعلی م.محمد.م.م

سامی

سلام علی جان بابت اون قضيه متاسفم اميدوارم ناراحت نشده باشی خوب من که گفتم نميخوام ديگه مديرش باشم بچه هااصراردارن بنده بمونم بگذريم درموردپستتون هم پايينی اش روخوندم هم اين يکی رو واسم خيلی جالب اومد تاحالابه چين فرق تفاوتهايی برنخورده بودم دستت دردنکنه اطلاعات من يکی روکه زيادميکنه ديگرون رو نميدونم اينجورپستهامثه خوندن يه کتاب وقت مطالعه اس دوست دارم بازهم بيشتر دراين موردبنويسی جدی ميگم مشتاقم کردی موفق باشی علی جان ياحق

بابك رشيدي

سلام زيبا و به درد بخور بود ... اگه توفيق داشتم حتما استفاده می کنم . يا علي