... امت من از عهده این کار بر نمی آیند.

 

... امت من از عهده این کار بر نمی آیند.

 

·         یه جور خاطرات حج - 27   

 

خطیب جمعه ضمن مطالبش درباره معراج نکات زیر را بیان کرد:

    -  معراج برای پیامبر وسیله رفع خستگی روحی بود که در اثر فوت ابوطالب و خدیجه پدید آمده بود.

    -  معراج عامل تقویت روحیه پیامبر برای ادامه رسالتش بود.

    -  معراج برای امت او، هم معجزه است و هم مایه خیر و برکت.

چنانکه گفتیم خطیب مسائل را بسیار طبیعی و حسّی مطرح می کرد. بدون اعتنا به تأویلات فلسفی و شبهات مربوطه و رد آنها. و دلیل صدق قضیه هم همان بود که در روایات آمده که کاروانی در راه بود و نیز وصف بیت المقدس به وسیله آن حضرت. چنان وصفی که جز با دیدن امکان نداشت.

معراج حضرت رسول - اثر سلطان محمد نقاش

سپس به شرح مراحل معراج پرداخت؛ بر اساس حدیثی که  در این باره داریم. از نکات جالب در این مراحل یکی این بود که حضرت پیامبر (ص) از خدا می خواهد که نماز را از پنجاه بار در شبانه روز، به پنج بار تقلیل دهد. این نکته را حضرت موسی(ع) به آن حضرت القا کرد. ولی خداوند در مقابل هر بار اصرار فقط پنج بار تخفیف می داد. اما باز هم حضرت موسی به آن حضرت می گفت که زیاد است، برو اصرار کن و بگو که امت من از عهده این کار بر نمی آیند. حضرت باز هم اصرار می کرد. آن حضرت با این اصرارهای مکرّر، آن قدر پنج پنج تخفیف گرفت تا سرانجام به پنج مرتبه در شبانه روز تقلیل یافت.

از جمله دیگر مطالب خطیب این بود که آن حضرت در مرحله ای از معراج از چهره عبوس یک فرشته تعجب کرد. جبرئیل به آن حضرت گفت این تنها فرشته ای است  که هرگز لبخند نزده است او خازن و مالک دوزخ است.

سپس افزود که معراج دلیل اثبات چندین صفت خداوند است.  از جمله قدرت، علوّ و استواء در عرش. آنگاه خطبه اول را با نصیحت و تلاوت آیات معراج به پایان برد.

 

/ 9 نظر / 31 بازدید
افلاکیان

از غم بی مهری زمانه که نه یادی از شهدا در دل مردمان بی درد به جای گذاشته است و نه عشقی از حضرت بقیه الله العظم ، دلهایمان گرفته است که چرا در دوران دفاع مقدس نبوده ایم ، طبق سخن گوهر بار حضرت امیرالمومنین (ع) که فرمودند همانا جهاد یکی از درهای بهشت است که خداوند آن را برای اولیاء خاص خود گشوده است میگوییم که چرا ما اولیاء خاص خدا نباشیم و باب جهاد را به روی خود نگشاییم . بیایید دل هایمان را گرد هم آوریم و با عشق بیاندیشیم که چگونه خود را به شهدا نزدیک کنیم حال که چنین در تقدیر ما رقم خورده است که در زمانی حضور بهم رسانیم که از صفاء و اخلاص و محبت شهدا بی بهره باشیم و در دل شهری پر فساد در حالی مشغول زندگی باشیم که تیر و ترکش های شبیخون ها و ضد ارزش های فرهنگی روحمان را می درد چه کنیم که منزه باشیم و در وادی شهادت پا بر جا بمانیم . اکنون ما در گروه مجازی افلاکیان اقدام به تبلیغات اسلامی و بطور خاص تشییع فرهنگ ایثار و شهادت کرده ایم و وارد جبهه ای فرهنگی شده ایم در این جبهه با دشمنان فرهنگ شیعی جهاد میکنیم و با اتکا به خدا و حمایت های معنوی شما این جهاد همچنان ادامه دارد تا آنکه غربیون پست دست از حملات فرهنگی

حامد

"معراج برای پیامبر وسیله رفع خستگی روحی بود"[تعجب] چونه زنی پیامبر با خدا رو نشنیده بودیم که شنیدیم[خنده][خنده][خنده] آخه این عرب ها نمی گن که این چیزایی که در مورد پیامبر میگن با خصوصیات یک پیامبر در تناقضه اونم پیامبر خاتم که برتر از همه هست من که هیچ کدوم از نماز جمعه هاشونو نرفتم

مرضیه

مثه اینکه عربیتون خیلی قوی بوده...من اگه قابلیت درک این جملاتشونو داشتم...محرم نا محرمی رو بیخیال میشدم و زنده نمیذاشتمش... آره داداش[چشمک]

سُکر

ما فقط یک نماز جمعه شرکت کردیم، که اون هم موضوع خطبه ها در مورد "ازدواج" و ضرورتش بود که بحمدلله فکر کنم همه رفقا بتونند توی این موضوع به سه زبان زنده ی دنیا صحبت کنند! و یا سخنرانی گوش کنند. اگر یه لینککی، چیزی هم به اصل قضیه معراج می زدید بد نبودا.

دختر مقنعه آبی

سلام فکر می کنی بتونی منبعی راجع به معراج نبی الله برایم بگی ؟ یا حق

جیرجیرک

سلام! اگر اینجوری باشه بازم به حضرت موسی که هوای ما رو داشته!![نیشخند] یکی نیست بگه بابا ژیامبر شما که چونه زدی بیشتر چون میزدی که همه نمازا بشن دو رکعتی!![نیشخند][عینک][شیطان][خنده] واقعا خطبه جالبی بود!

حامد

سلام اول بگم که من رو با اون یکی حامد اشتباهی نگیرید. من رو فرض کنید حامد شماره 2! خوبه که اینقدر عربیتون خوب بوده که خطبه اونها رو متوجه بشید. من یادمه مدینه روز جمعه نماز ظهر رو ( موقع نماز جمعه) توی هتل به جماعت خوندیم. یه جلسه بود که یه بنده خدایی تفسیر سوره زلزال رو بهمون میگفت و این جلشه دیر تموم شد و ما دیددیم که به نماز مسجد النبی نمیرشیم، برا همین همون هتل جماعت خوندیم.[لبخند]

قاسمی

سلام[لبخند] خدا بگم چی کارشون کنه......[عصبانی] دست شما هم درد نکنه بنده نیز اپم[چشمک] یا علی [خداحافظ][گل][گل][گل]

باران

سلام هر پستی از وبلاگ شما میخوندم متوجه یه نکیته میشدم.. یه جور تلنگر!! اما تو این پست هرچی میگردم پیداش نمیکنم . البته یه تلنگر بود اونم خوندن دوباره حدیث معراج!! و بررسی شبهاتش!!(اوه!) باید بریم سراغ همون فلسفه و اینا! اما از اون طیف نکته های قبلی ندیدم یعنی شاید من پیداش نکردم! اینم بگم چند بار (شاید سه بار یا بیشتر) پستتون رو خوندم! بهر جهت مثل همیشه استفاده کردیم. یا علی مددی!