برای موسی دلتنگم

چند وقت پیش یاداشتی داشتم در ستایش سادگی و بی غل و غش بودن بقیع(+). علاوه بر نظرات وبلاگ، ایمیل هائی هم داشتم که نظرات مفصل تری را نسبت به آن یادداشت برایم ارسال کرده بودند. گذشت تا اینکه امروز در وبلاگی(+) دیدم که نجما نامی، با به ظاهر مذهبی خواندن وبلاگ این حقیر، به خاطر التیام یافتن زخم عمیقی که در قلب اش به خاطر یاداشت فوق الاشارۀ حقیر ایجاد شده بود، در یاداشتی به این موضوع پرداخته است. به اجبار و اکراه، یاداشت اخیر خود را حذف کردم تا در تتمه آن مطلب، نظر خود را روشن تر بیان نمایم.

 

برای موسی دلتنگم

  • یه جور خاطرات حج - 13

وضو گرفته و به سوی حرم راه می افتم ... حرم برایم ناآشنا است. آن مسجد با شکوه را دور می زنم، اما نمی توانم این همه زرق و برق را به آن عزیزی که تا زنده بود، برده وار زندگی می کرد ربط دهم. دلم می خاست جلوه ای از زندگی سادۀ آن خاک نشین ملکوتی را در پیش داشته باشم. نمایی از خانه گلین! حجرات مفروش با ماسه! تکه ای از آن گلیم یا حصیر خشتی که بر بدن او جا می انداخت!

 

madine2.jpg

 

آه که چه دلم برای محمد تنگ است. از اینجا بوی او می آید امّا هیچ چیز همرنگ او نیست. ای کاش معاویه بر علی پیروز نمی شد و سادگی همچنان زیباترین زیور همه چیز و همه کس باقی می ماند! ای کاش لااقل سازمان حفاظت از آثار باستانی جلوی تهاجم سنگ و سیمان را بر مدینةالنبی و مسجدش می گرفت! خوشبختانه بقیع از این هجوم در امان است اما آن هم همچنان در خطر!

 

ghabrestan_baghib.jpg

 

اینجا تناقضی در کار است: آثار موسی با سلیقه فرعون! از سلیقه دلم می گیرد اما برای موسی دلتنگم. به یاد گفته مرحوم دکتر شریعتی می افتم که : « کلبه گلین آن چوپان مبعوثی را که در گوشه خانه مردم(مسجد) همچون بنده ای زندگی می کرد، به خاطر نجات دین و سنّت خود او، ویران کرده اند و بر خرابه آن باز ... همان «سه چهرۀ جاوید یک تن»: فرعون، قارون، بلعم. در سه شعبه همیشگی یک بنگاه: قصر، دکان و معبد؛ و هر کدام بر سر کار همیشه خویش: استبداد، استشمار و استحمار! »* گویی تا مدینه خراب نمی شد، دمشق آباد نمی گشت!

*شریعتی، علی، حسین وارث آدم.

/ 46 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آی بی کلاه!

آخ که چقدر اینجا با دل آدم بازی می کنه... دست مریزاد!

نادر جابری

سلام خسته نباشيد... عالی و مفيد بودند... خوشحال شدم

باران

سلام راستی يادم رفت بگم اسم مطلبتون خيلی خيلی قشنگه! برای موسی دلتنگم! و البته مث اسم وبلاگتون.

محمد(بی تو چه کنم)

سلام دوست خوبم خوش به سعادتت........ با این قلب پاکت برای همه دعا کن....... یاحق

محمد(بی تو چه کنم)

کعبه گفتم تو از خاکي منم خاک، چرا بايد به دور تو بگردم ؟؟؟ ندا آمد تو با پا آمدي بايد بگردي ، برو با دل بيا تا من بگردم

علی رضا

سلام جالبیده اید سر بزنید یا حق

اميد

سلام اميدم احوال شما ايندفعه يک عدد کامنت ميذارم برادر بزرگوارم آپ کردم و ماه رمضان رو خدمت شما تبريک عرض ميکنم ياحق

ارام

سلام ياس ارام از مدينه منوره جوونه زده... علی علی

lميلاد

سلام از من پرسيديد كه منبع اطلاعات من از كجاست ؟ خب من در پاسخ به شما مي گويم هفته نامه همشهري جوان اين هفته نامه با ارائه دادن مداركي محكمه پسند وجود نه تا امام زمان جلي در ايران و سه تا نايب امام زمان كه زن بودند را اثبات كرده اگر علاقه منديد مي توانيد شماره 131 هفته نامه همشهري جوان را تهيه كرده و به اين واقعيت پي ببري. با اين حساب من فكر نكنم لازم باشه در اطلاعاتم را گل بگيرم.