این عربها عیناً مانند شمر و خولی هستند؟!

پس چرا نامشان ابوبکر و عمر بود؟!

  • یه جور خاطرات حج - 7

در کنار مسجد النبّی بودیم که یک ایرانی در حالی که چند عرب را نشان می داد، به من گفت: تو را به خدا می بینی این عربها عیناً مانند شمر و خولی هستند؟! فهمیدم که مبنای تصورش کتابهای قدیم وقایع کربلا و آرایش تعزیه خوان ها بود که شمر و خولی معمولاً لباس های عربی دارند با ریش های انبوه و سیاه! چیزی نگفتم. برای اینکه این گونه مبناهای عوامانه را نمی شود مورد اشکال قرار داد. یاد آن شیعه به خیر که بعد از شنیدن دفاعیات طولانی دوست سنّی خود از ابوبکر و عمر، گفته بود که: اگر اینان که شما می گویید دوستدار پیامبر بودند و در راه دین تلاش کرده بودند، پس چرا نامشان ابوبکر و عمر بود؟!

            این عربها عیناً مانند شمر و خولی هستند؟!

چنین استدلالهایی را نمی شود به سادگی باطل کرد. در این گونه موارد چاره ای جز سکوت و تسلیم نیست. چنانکه یکی از افراد تحصیل کرده، جریان گردش وضعی زمین را به یک آدم ساده و عوام توضیح می داده که پیدایش شبانه روز، نه در اثر گردش خورشید است که شما می بینید، بلکه در اثر گردش زمین. و او با حالت ناباوری و انکار گفته بود که :

« نه بابا! امکان ندارد! وگرنه یک شب قبر بابای شما می افتاد به مستراح ما! ».

معلوم است که تصور این فرد ساده دل از گردش زمیین بدین سان است که قطعات زمین شبها جابجا می شوند! یعنی مثلاً مشهد به تبریز می رود و تبریز به مشهد، اصفهان به گیلان می رود و گیلان به کاشان! و همچنین!! معلوم است که در چنین گردشی بی محابا، دایمی، شبانه، عجولانه و متراکم پیش بینی چنان اتفاقی چندان بی منطق نیست!

/ 32 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بی نشان

سلام خوبین؟ وبلگ آشنای غریب به روزشد منتظر حضور سبزتون هستم موفق باشید

باران

سلام نيستيد؟ خوب هستين شما؟ يه چندتا ژايگاه فرهنگی پیداکردم کامل تر شد براتون ميفرستم التماس دعا

داداشی

آقا منتظر مطلب جديد هستيم ها

دفاع مقدس

سلام کجایید شما؟ نیستید. بهر جهت وبلاگ دفاع مقدس بروز شد =============== سير تحولات جنگ ايران و عراق اهداف عراق از تهاجم سراسري مجموعه عواملي که امکان وقوع جنگ را فراهم ساخت، به دليل ابعاد و نتايج نظامي، سياسي و حقوقي همواره يکي از جدي ترين موضوعاتي است که از زمان شروع جنگ و پس از آن بحث و بررسي شده و خواهد شد و اهميت آن بدين دليل است که مي تواند به اين سوال پاسخ دهد که: آيا شروع جنگ اجتناب نا پذير بود؟آيا اين امکان وجود داشت که از وقوع جنگ جلوگيري شود؟ دفاع مقدس بروز شد

اردشير

سلام و عرض ادب ماشاءا... خاطرات جالب و نيشداری دارين از سفر حجتون که ان شاءا... قبول باشه . خصوصا خاطره ۴ و ۶ !! دعامون کنين اهل قبولی بشيم .

احمد آدينه خيرآبادی

با سلام خدمت همه دوستان . خيلی وقت بود که به دوست عزيزم آقای عبادی قول همکاری داده بودم . متاسفانه فرصت پيدا نمی شد که وبلاگ جديدش رو ببينم . خوشحالم که پيشرفت قابل تحسينی داشته است . اما در ژس اين نوشته به ۲ نکته می توان دست يافت: ۱- ظاهر گرائی همراه با تحجر مآبی که متاسفانه در خيلی از امور زندگيمان رخنه کرده است و با تعصبات قومی - قبيلگی آميخته شده است و مطالب را از جايگاه خود خارج کرده ايم و به اصطلاح دچار انحراف شده ايم و حاضر نيستيم از آن دست برداريم . يادم هست وقتی ما داشتيم درباره عزاداری ها و روش صحيح آن برای مستند عزاداری حقيقی با آقای عبادی مطالعه و انتقاد همراه با سوال می کرديم خيلی از افراد به ظاهر وجهه دار از ما می خواستند که در دستگاه اهل بيت دخالت نکنيم .و دليلشان هم فقط به صرف اينکه فلان شخص در ظاهر نام حسين را می برد.پس در مورد مسائل به صورت منطقی و دور از تعصب نيک بنگريد. ۲- با همه اين تفاسير خواهشمند است دوستان به اين سوال خوب جواب دهند در مقابل افرادی که حرف را نمی فهمند و با دليل و منطق و استدلال هم نمی توان حاليشان چه کرد تکليق چيست ؟ سکوت يا عکس العمل منطقی و مبارزه فکری ؟

احمد آدينه خيرآبادی

شما در اين وبلاگ جنگ را زبان شهيد خيرآبادی تا چند ساعت قبل از شهادتش آشنا می شويد. برای صبوری قلب مادر شهدا صلوات

احمد آدينه خيرآبادی

هدف در اين وبلاگ نقد جنگ می باشد . دوستانی که مايل به همکاری هستند ما را ياری کنند.

بنده میخواهم بدانم آیا علی بن ابی طالب علیه السلام از اصحاب بود یا نه که یقینا بود آیا چگونه میشود که دو فرد عادل هزاران نفر را در جنگی علیه یکدیگر به کشتن دهند آن هم افراد مسلمان و بی گناه کجای این عمل زشت با عدل وانصاف سازگاری دارد آیا کشتن مسلمانان گناهی بخشودنیست این نه تنها با قرآن و روایات بلکه با عقل هیچ عاقلی هم سازگار نيست آیا شما میخواهید بگوئید علی علیه السلام نعوذ باالله کافر بوده پس جواب چیست آیا طلحه ملحدوکافر شده بود لطفا این سوال را منصفانه پاسخ بدهید تا کسی گمراه نشود قضاوت را به عهده خوانندگان عزیز میگذارم