صدمه بزرگِ اقدام صفویان‌؛ به فرهنگ و تمدن اسلام

صدمه بزرگِ صفویان‌؛ به فرهنگ و تمدن اسلام

  • یه جور خاطرات حج - ۲۰

و به نظرم اقدام صفویان برای تأسیس مذهب تشیع در ایران، از آن جهت که عملاً ایران را از جامعه اسلامی جدا کرد، صدمه بزرگی به فرهنگ و تمدن اسلامی زد. برای اینکه عملاً جامعه اسلامی امکان دستیابی به امثال فارابی و ابن سینا را از دست داد.

 

 

/ 34 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يک تدارکاتی

اگه می شه توی پست بعدی اين مطلب رو بيشتر توضيح بديد

ساقی

سلام کاملا مخالفم يا حق

يک تدارکاتی

سلام. اگه ناراحت شديد عذر خواهی می کنم دعا کنيد خداوند به همه ما سعه صدر عنايت بفرمايند

علی

با سلام با قبول کردن این استدلال: 1-تغییر قبله از بیت المقدس به سوی مکه شکافی بین اسلام و یهودیت بوجود آورد. 2-با قبول اسلام توسط ایرانیان شکافی بین ایرانیان و دینی که از سرزمین خودشان ظهور کرده بود بوجود آمد. 3-به خاطر اینکه پیروان حضرت مسیح در دنیا از اسلام بیشتر است با قبولی مسیحیت می توان یک شکاف بزرگ را دنیا پر کرد.

علی

سلام حق و حقیقت چه می شود؟ ما موظف به شناخت و پیروی از حق و حقیقتیم، نه اکثر و اکثریت. به فرموده پیامبر اسلام (ص) تنها یک گروه از 72 فرقه اسلام راه سعادت است و صفویان با شناخت و تلاش جهت شناساندن آن بیشترین خدمت را اسلام کرد. و الان هم در دنیا تنها شیعه است که توانسته در مقابل افکار و پرسشهای دیگر ادیان دوام آورده و پاسخ منطقی و گویا و محکم به آنها دهد. و این تنها قوم شیعه بود که با اتکا به این افکار و عقاید خود در مقابل اسرائیل غاصب ایستاد. عوام موظف به پیروی و استفاده از تفکرات عالمانند، نه خواص. استفاده نکردن از عالمان و بزرگان سنگی است که به خود زدند و ظلمی است که بخود کردند نه به دیگران و عالمان.

امين

صفوی ها که هيچ. نشسته پاکند. حتی آنقدر سوتی دارند که نتوان اسمشان را گذاشت شيعه. اما فضای بازی که برای تبليغ شيعه آن زمان فراهم شد موقعييت خوبی بود که حتی يه جورايی شايد انقلاب اسلامی مديون همون تبليغ هاست. انتظار غلطی ما دوباره انتظار ابوعلی سينا و فارابی داشته باشيم اون ها مال زمان خودشون بودن. اما نتيجه ی شيعه و نه صفوی امثال ملا صدارا و علامه طباطبايی و شهيد مطهری و شهيد صدر و امام بوده. که که پيدا ميشود توی عامه. اگر ما ديگر فارابی نداريم عامه هم ندارد. گره کار جای ديگريست. اما جدايی. خوب هر دو طرف اشتباه داشته اند و دارند. اما هميشه غالب و اکثريت دليل بر برحق بودن و مجرم بودن طرف ديگر نيست.

بسیجی عاشق ولایت

خصیصه حیا و شرم به طور طبیعی، در زن بیش از مرد وجود دارد. به همین دلیل است که زن فطرتاً و از روی طبع و غریزه، میل به پوشش بدن خود در مقابل نامحرم دارد و از برهنگی دچار اضطراب می‏شود....... سر بزنید ولایتی باشید و بمانید التماس دعا

سیدعلی

بسم الله الرحمن ارحیم خواهشمندم کمی مطالعات خود راافزایش بذهید فارابی شیعه بود

فکر کنم جدا شدن شیعه از سنی خیلی هم خوووبه

محمد کیاری

عجب وبلاگ تخمی داری