قبرستان های طبقاتی!

قبرستان های طبقاتی!

  • یه جور خاطرات حج - ۶

عصر برای نماز عصر به مسجد النبی برگشتیم. جنازه هایی را آوردند و بر آنها نماز گزاردند و به محلّ دفن بردند. ظاهراً در مسجد النبی در هر وعده نماز بر یکی دو میّت نماز می گزارند. گویا تمام مردگان مدینه در طول قرنها و هنوز با این جمعیت، در بقیع دفن می شوند. از یک طرف آغاز می کنند و در طرف دیگر ختم می کنند تا به این طرف برسند آن طرفیها پوسیده اند. دوباره از نو شروع می کنند. بدون هیچ اثر و سنگ قبری.

قبرستان های طبقاتی

بر خلاف ما ایرانیان که هر قبری برای خود حریمی دارد. اگر وضعیت طرف خوب باشد مقبره و دم و دستگاهی هم در کار خواهد بود. در قبرستان مدینه ملک فهدملعون با یک کارگر یکسان دفن می شوند و از هیچ کدام اثری نمی ماند و هیچ کدام سنگ قبر و مقبره ندارند و هر دو را رایگان دفن می کنند.

اما قبرستان های ما شدیداً طبقاتی است. جز در روستاها قبر مجانی پیدا نمی شود. اما در شهر ها قبر گران الی ماشا الله. مثلاً در قبرستانی که نام حضرت زهراسلام الله علیها را به خود دارد (بهشت زهرا)، در همین دوران حکومت اسلامی، چنان وضعی بر قرار است که بی اختیار آیه «الهکم التّکاثر حتّی زرتم المقابر» را تداعی می کند.

marg3.jpg

و طبقه پایین اکنون از نان دهان بچه هایشان چیزی بریده،بتدریج هزینه کفن و دفن، پس انداز می کنند! البته اخیراً بیمه هم تا حدودی به فکر مخارج دفن کارمندان افتاده! البته اگر تا شصت و پنج سالگی بمیرند، وگرنه بیمه هم چیزی نمی دهد.

/ 21 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی بختياری

سلام برايتان متاسفم! من گمان می کردم ما برادری مان را به هم ثابت کرده ايم.کمی معرفت هم بد نيست. به جرات ادعا می کنم سفرنامه ی حج شما را از همان اولين قسمتش کسی به مداومت من نخوانده است. اما آنقدر سرتان گرم خودتان است که حتی کامنت قبلی من را نديده ايد. آن هم هز طرف وبلاگی که من مشتری دائمش هستم. آخه من درباره ی سفر نامه چه نظری بدهم. خوانده ام . لذت برده ام.خدا چيزی را برای آدم حجاب نکند، آن هم آدم حج رفته. تند نوشتم چون کامنتتان خيلی تو هين آميز بود . داداش! ۱-۱ نيستيم. شما بردی با اين مرامت.

مسعود

سلام بروزیم تشریف بیاورید

مريم**

سلام علی آقا خوبی؟ وبلاگ گروهی نميای؟ شرمنده ما مثل شما نويسنده نيستيم...ولی حافظ خيلی دوست داريم....

سعيد

سلام دوست عزیز ممنون از الطافت این آهنگ رو گوش کن کمی بد است ولی آهنگ است

بی نشان

سلام زمادر چون توان حرفی ز دل زد که مادر خود دل است دل بسازش می نوازد دل چو دل گوید نوای مادری از دل همی خونین و خندان می شود رخساره ی مادر یاد دارد دل شبی را تا به صبح وقت لالا ئی چه زیبا می سرود آن یگانه زن که نامش مادر است بی وجودش جان من جانی نبود ای خدا او راه دل دادم نشان بیدلم من چون که او دل می ربود ..... تقدیم به مادران عالم...و آن تک ستاره کویر

بی نشان

يک نفر ديگر هم ۴ ديپلمات را فراموش کرد .... خبر ابتلای يکی از اقوام سيد محسن موسوی به آلزایمر آن هم ....

رجايي

چقدر اينها به اموات بي‌اعتنا هستند. بارها ديده‌ام چند نفر يك جنازه را با عجله به داخل بقيع مي‌برند تا دفن كنند. در سال‌ها تشرف، به جرأت مي‌توانم بگويم، اشكي از بازماندگان تشييع‌كننده به دنبال جنازه نديده‌ام. نمي‌دانم دل اينها از چه ساخته شده است. انگار دارند يك چمدان را به خاك مي‌سپارند! در اين تشييع‌هاي مختصر، اصلا ردپايي از زن و فرزندان ميت ديده نمي‌شود. بيچاره اين مرده‌ها! از همين حالا مي‌شود حساب خيرات شب جمعه و ... را براي آنها تمام و منتفي‌شده دانست.

رجايي

وهابي‌ها هيچ اعتقادي به بقاي قبور ندارند. آنان بر اين باورند كه قبر از سطح زمين نبايد بالاتر باشد و نبايد روي آن سنگ و نوشته‌اي باشد. براي همين، قبور آنها در مكه و مدينه مشتي خاك است. سنگي بر آن تل كوچك خاك، علامت قبور مردان و براي زنان دو سنگ؛ يكي در بالا و يكي در پايين. جالب است كه قبور زن‌ها را با دو سنگ از مردان جدا مي‌كنند.

رجايي

نمي‌دانم آنها اين آيه را كه درباره خاكسپاري اصحاب كهف توسط كساني است كه اجساد مطهر آنها را يافتند، نخوانده‌اند كه قرآن از زبان آنها مي‌گويد: بايد به نشانه تعظيم بر قبور آنها مسجدي بنا كنيم؛ «و قال الذين غلبوا علي امرهم لنتخذن عليهم مسجدا». اگر كار بناسازي بر قبور بد بود، خدا آن را در اين سوره نكوهش و تخطئه مي‌كرد. عجيب است كه برادران اهل سنت، حتي به ظاهر آيات قرآن توجهي ندارند! ظاهر اين آيه آنقدر روشن است كه بي‌نياز از تفسير و تفكر باشد.

حیدر

خوب که چی مثلا میخوای بگی این سگ سنیها ازمابهترن اگه ماقوانین شیعه راپیاده کنیم 10000برابربهترازاینایم شماکمی هم ازاحمقیت این سنیها بنویس تابخوای این همه درمورد دوتاشیعه ساده بنویسی .افتاد