درسهای عاشقی   

همیشه در این فکر بود که چطور می تواند فرزندانی تربیت کند که عاشق اهل بیت و امامان معصوم علیهم السلام باشند؛ یا اینکه چطور می تواند زندگی را با نام آن بزرگواران گره بزند؛ تا اینکه یک روز در جلسه ی سخنرانی سرکار خانم ... جوابش را گرفت :

" ایشان حرفهایی زد که تا به حال به گوشم نخورده بود و برایم بسیار جدید بود. می گفت: وظیفه یک مادر، بسیار سنگین و مهم است. مادر است که می تواند عشق به اهل بیت را با گوشت و پوست و خون فرزندانش عجین کند.

 مثلا وقتی بداند هر روز منتسب به یک معصوم است می تواند هنگام صبح غذای آن روز را نذر آن معصوم کند، یا می تواند در منزل کاری کند که بچه به طور غیر مستقیم وجود اهل بیت را احساس کنند؛ چون تذکر مستقیم، اصولا اثر کمتری دارد.

خوب است ابتدای هر سال مناسبت های یک سال را از تقویم انتخاب و استخراج کند و روی برگه ای برای خودش بنویسد و هر روز، قبل از بیدار شدن بچه ها، منزل را آذین ببند و مناسبت آن روز را روی برگه ای یا بادکنکی و یا هر چیزی که بچه دوست دارند، بنویسند و بدین ترتیب مناسبت آن روز را به یاد بچه ها و اهل منزل بیاورد و فضای منزل را با حدیثی یا ایه ای از قرآن در مورد آن موضوع، مزین کند. و یا در ایام سوگواری ائمه اطهار می تواند خانه را سیاهپوش کند و با این عمل ذهنیت پرسش را در بچه ها ایجاد نماید تا وقتی که بچه ها بیدار شوند بپرسند مادر چه شده و اتفاقی افتاده؟ تا مادر هم با آن لحن مخصوص مادرانه، فرزندانش را با جزئیات آن مناسبت آشنا سازد. "

این شیوه برایش بسیار جذاب بود و تازه. از فردای آن روز تصمیم گرفت این کار را انجام دهد. مثلا هر سال قبل از دهه اول محرم منزل را سیاه پوش می کرد. یا در ولادت ائمه منزل را چراغانی و ریسه کشی با کاغذ رنگی و ... تا اینکه بعد از مدتی خود بچه ها مطالبی به ذوق و سلیقه ی خود می نوشتند و روی در و دیوار می چسباندند و خود منزل را با وسایل موجود تزیین می کردند.

کار به جایی رسید که دید بعد از چند سال بطور غیر مستقیم، بچه هایش عاشق اهل بیت شده اند، معضلات اخلاقی ندارند و داوطلبانه به انجام فرایض دینی و حتی مستحبات (از جمله شرکت در نماز جماعت ) می پردازند.

حالا، هر بار که در فرزندانش این روحیه و عشق به اهل بیت را می بیند، با دل و جان به آن خانم سخنران دعا می کند که این شیوه پسندیده و کارآمد را از او آموخت.

لینک
چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦ - قرار شبانه